Őrdöngösi Ménes

Szolgáltatásaink

Az Őrdöngösi Ménes szolgáltatásai jelenleg a lovak eladására és fedeztetésére korlátozódnak. Eladásra szánt lovainkat belovagoljuk, bértartással és kocsiba tanítással nem foglalkozunk.

Lovainkat mi magunk tanítjuk be, amelyben több generációs tapasztalatunk van már. Éppen emiatt mindig jóval kevesebb lovat hirdetünk meg eladóként, mint amennyi elérhető, hiszen csak a már teljesen kiképzett lovak kerülnek fel eladásra.

Ennek ellenére kisbéri félvér tenyészkancák, csikók vásárlására és fedeztetésre is van lehetőség, így nyugodtan vegye fel velünk a kapcsolatot akkor is ha sajátos igényekkel vásárola.

Eladó lovak

Ménesünkben egész évben folyamatosan vannak eladó lovak.
ELADÓ LOVAINK

Fedeztetés

Kiváló méneink eredményesen szerepeltek versenyeken. 
KAPCSOLAT

Fedező méneink

Fedezőmén

Marketplace Fintor

Az őrdöngösi Ménes saját tenyésztésű fedezőménje. Apja Marketplace angol telivér eredményesen versenyzett, amely a Pardubice-i nagy akadályversenyen 3 évben is helyezett volt. Az ő kiváló ugróstílusát, munkabírását, testfelépítését, szervezeti szilárdságát örökölte Marketplace Fintor.

115 cm-ig eredményesen versenyzett. A ménvizsgán szabadon-ugróban 160cm-ig ugrott. Ezzel felhívta magára a figyelmet! Megmutatta rendkívüli ugróképességét, valamint lovas alatt mutatott együttműködési készségét. Csikóiban örökíti nagyszerű ugróképességét és együttműködő természetét. 

Genetikája, és saját teljesítménye, valamint kiemelkedően jó ugróstílusa és nyugodt, kiegyensúlyozott természete miatt érdemes kipróbálni.
Fedeztetés ára: 
70.000 Ft
Alapítva: 1966

Rólunk

Az 1966-ban alapított Őrdöngösi Ménes lovai Hódmezővásárhely mellett, a Derekegyház-kéktói 150 hektáros édesfüves ősgyepen élnek. A ménesben főleg kisbéri félvér lovakat tenyésztenek, legeltetésre alapozott szabadtartásban. Ezek a lovak tanulékonyak, szelídek és bármely sportcélra alkalmasak, akár nyereg alatt, akár fogatban.

A ménesből az elmúlt 40 évben kikerült lovak magas követelményű hazai és nemzetközi díjugrató valamint fogathajtó versenyeken eredményesen szerepeltek.

dr. Szabó Lajos és az Őrdöngösi Ménes által elnyert díjak:

A Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségétől: ”A Magyar Lóért Díj”, a tenyésztett lovak hazai és nemzetközi sikereiért

Kisbéri és Gidrán Lótenyésztő Szövetségtől: ”Aranykoszorús Lótenyésztő”

Csongrád Megyei Lovasszövetségtől: ”Életműdíj”

A Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesülettől: ”Tenyésztői Nagydíj”
A fajtáról

Egy kis történelem…

Részlet a Kisbéri Félvér és Gidrán Lótenyésztő Országos Egyesület tájékoztatójából:

Katonai múlt

A Kisbéri Magyar Királyi ménest 1853-ban Batthyány Kázmér elkobzott birtokán I. Ferenc József császár alapította azzal a céllal, hogy ott egy “nemes vérű” katonai ménest létesítsenek.

Származás

Ennek érdekében az import angol telivér mének mellett különféle egyéb lovakat is telepítettek Kisbérre az akkori kincstári ménesekből és a jelentősebb magánménesek állományából. Ezt az alapjában véve vegyes származású, de gondosan válogatott állományt több generáción keresztül kiváló angol telivér ménekkel fedeztették, melyek hatására kialakult egy, az angol telivérhez közel álló, de annál tömegesebb, nyugodtabb, jó munkakészségű, korrekt küllemű hátasló típus. A századfordulón a kisbéri lovak már jelentős rangot szereztek maguknak. Ez idő tájt alakultak ki a fajta máig híres törzsei.
A két világháború között felmerült az állomány tömegesítésének igénye.

E folyamat során előbb a kiemelkedő örökítő erejű telivérek után állítottak fel félvér törzsméneket a ménesben, valamint mezőhegyesi félvér törzsmének alkalmazására is sor került. Ennek következtében a már némileg túlfinomodott állomány típusában konszolidálódott, tömegesebbé vált, de megőrizte nemességét, eleganciáját, gyorsaságát és kitartását. Ezen értékes tulajdonságok megőrzése érdekében a tenyésztésbe állítandó fiatal törzskanca-jelölteknek terepen, vadászlovaglásban kellett a kijelölt feladatot és szintidőt teljesíteniük.

A II. világháború előtt a mozgás és a használati tulajdonságok javítása céljából a hasonló tenyésztési technikával létrehozott trakehneni fajtából importáltak törzsméneket a kisbéri ménes számára.

Alapító Kanca:

Cd-6-419 Fecske, Kisbéri jellegű félvér.

Fajta:

Kisbéri

Tenyészcél:

Szilárd szervezet, jó csontalap, jól izmolt, közepes nagyság, megnyerő, szép küllem, lendületes, térölelő lépés és ügetés, hosszú vágta, szelíd, tanulékony, nemes magasfélvér, amely nyereg alatti és fogat sportokra egyaránt alkalmas.

Tenyésztés:

A tenyészcélnak megfelelő kisbéri fajtájú mének. A képességek javítása angol telivér, sport félvér, arab cseppvérkeresztezéssel.
Adatok

A ménesünkről

A Tenyésztő: Dr Szabó Lajos hagyatékául, a Tulajdonos: Dr Szabó Lajosné

6800 Hódmezővásárhely, Klauzál u. 15.

Elhelyezkedés: Derekegyház, Kéktó, 150 Ha Édesfüves Ősgyep.

Tartási Mód: Legelőre alapozott szabadtartás, az évszaknak megfelelő széna és abrak kiegészítés.

A Ménes Alapítva 1966-ban.
randomeurpawheartbeatvenusvenus-mars